[mkd_blockquote text=”توری یا دانتل (Lace Fabrics) پارچه‌ای لطیف و ظریف است. این پارچه دارای یک الگوی تکرار شونده بوده و معمولا از مواد طبیعی مانند ابریشم، پنبه و پشم ساخته می‌شود. بسته به نوع مواد اولیه، دانتل می‌تواند سبک یا سنگین باشد.از محبوب ترین طرح های دانتل می‌توان به گل‌ها و اشکال هندسی اشاره کرد. در هنگام دوختن لباس، دانتل می‌تواند به عنوان پارچه اصلی یا برای تزئین آستر لباس استفاده شود.”]
[vc_single_image image=”5581″ img_size=”large” alignment=”center” style=”vc_box_rounded” css_animation=”bounceInDown”]
در این مقاله به انواع دانتل، کاربردها، جوانب مثبت و منفی این پارچه، تولید کنندگان پیشرو و آخرین روندهای مد ارائه شده برای این پارچه اشاره خواهیم کرد.

 

انواع پارچه دانتل و کاربرد آن

امروزه از پارچه دانتل نه تنها در لباس عروس بلکه برای جلوه دادن به لباس‌های مجلسی، لباس شب و حتی لباس زیر زنانه استفاده می‌شود. البته کاربردهای این نوع از پارچه محدود به این موارد ذکر شده نیست، اما از مهمترین موارد استفاده می‌توان به آن‌ها اشاره کرد.

در اینجا به انواع اصلی دانتل، که امروزه بسیار محبوب هستند، اشاره خواهد شد:

توری یا دانتل چانتلی ، نوعی دانتل سبک (30 تا 180 گرم در مترمربع) بر روی زمینه‌ای مشبک، که معمولاً الگویی گلدار با نخ ابریشم در آن ‌ترسیم شده است. نام این توری از شهر چانتیلی فرانسه آمده‌‌است. این نوع دانتل کلاسیک شفاف یا نیمه شفاف، با حاشیه‌های پیچیده، برای لباس عروس یا رویه لباس مجلسی مناسب است.

دانتل لیون نوعی توری است که از پنبه خالص با وزن 90 تا 150 گرم در مترمربع ساخته شده است. این دانتل الگوی پیچیده‌ای دارد که روی یک زمینه مشبک و سبک وزن ترسیم شده است. این محصول که از قرن 19 رایج شده برای استفاده در لباس عروس ایده آل است.

دانتل ریسمان دار یا corded نوعی دانتل است که جلوه‌ای حجیم دارد. وزن آن 45 تا 185 گرم در متر مربع است. از این پارچه به‌عنوان پارچه لباس عروس یا لباس شب یا برای تزیین لباس های مختلف استفاده می‌کنند.

دانتل کار شده برای استفاده در لباس شب مناسب است. وزن آن 100 تا 550 گرم در متر مربع است. این پارچه، تعداد زیادی مهره، منجق، ملیله و کریستال دارد که جلوه‌ای خیره‌کننده به پارچه می‌دهند. این پارچه برای استفاده در لباس‌های مجلسی، لباس شب و لباس عروس بسیار محبوب است.

دانتل اپلیک یک پارچه با زمینه توری است. وزن این پارچه به میزان تزئیناتش بستگی دارد، این نوع دانتل اگر با وسایل تزئینی همراه شوند، می‌توانند هم وزن دانتل کار شده باشند.

 

انواع دانتل های دست دوز و روش‌های تولید آن

این طبقه بندی عبارت است از: دانتل سوزنی، دانتل بابین یا قرقره ای، کروکت و تتینگ (توری حاشیه لباس)

دانتل سوزنی: این نوع دانتل‌ها با استفاده از یک سوزن و نخ بر اساس یک الگو ایجاد می‌شوند .

دانتل بابین یا قرقره ای: این نوع دانتل با نخ‌هایی ساخته شده است که اطراف قرقره‌ها پیچیده شده اند. این پارچه به دانتل بالشتی نیز معروف است.

کروکت:در زبان فرانسوی به معنای ” قلاب کوچک ” است، زیرا فرآیند تولید آن شامل قلاب بافی می‌شود. همچنین این پارچه را می‌توان از نوارهایی که به هم دوخته می‌شوند تولید کرد.

تتینگ (توری حاشیه لباس): نوعی دانتل دستباف است که از سری گره‌ها و حلقه‌ها ساخته شده است.

 

پارچه دانتل کشی

پارچه دانتل کشی معمولاً حاوی الیاف الاستیک – اسپندکس یا لیکرا (الاستان) است. به دلیل وجود این الیاف، این نوع دانتل از خاصیت کششی بسیار خوبی برخوردار بوده و دوام بالایی دارد. دانتل با الیاف الاستیک کاملاً متنوع است. از این پارچه می‌توان برای دوخت آستین‌ها، لباس زیر زنانه، تزئین  لباس دکلته زنانه یا برای لباس های چند لایه، کت، دامن و موارد دیگر استفاده کرد.

 

دانتل آفریقایی

دانتل آفریقایی نوعی گلدوزی صنعتی بر روی پنبه، ساتن یا پارچه ساخته شده توسط سازندگان سوئیسی یا اتریشی برای فروش در بازار آفریقای غربی است. تولید کنندگان اروپایی تصمیم گرفتند که برای ساخت این نوع پارچه از رنگ‌های خاص و جالب‌ توجه استفاده کنند که برای دوخت لباس های سنتی آفریقایی مناسب باشد. این پارچه بسیار شبیه به گیپور است. نام دانتل نیجریه، که اغلب برای این پارچه مورد استفاده قرار می‌گیرد، این واقعیت را توضیح می‌دهد که نیجریه یکی از مهمترین بازارهای صادراتی این شرکت‌های سوئیسی  است. نام‌های دیگر این پارچه دانتل اتریشی یا دانتل سوئیسی است.

 

خرید پارچه دانتل

 

جوانب مثبت و منفی دانتل (مزایا و معایب)

دانتل‌ها آثار هنری نساجی هستند. آنها زیبایی و جذابیت را به زندگی روزمره می‌آورند. با این وجود، دانتل هم جوانب مثبت و هم منفی دارد. در اینجا اصلی ترین آنها ذکر شده است:

 

جوانب مثبت:

زیباست. خیره کننده و ظریف به نظر می‌رسد و یک ظاهر رومانتیک و عاشقانه دارد.

چند کاربردی است. این پارچه برای استفاده در لباس های شب و مجلسی ایده آل است.

مشبک است و هوا در آن جریان پیدا می‌کند و بافت دلپذیری دارد.

برای جشن ها و لباس های مجلسی مناسب است. لباس های مجلسی تزئین شده با دانتل خیره کننده به نظر می‌رسند.

جوانب منفی:

ظریف و آسیب پذیر است. این پارچه به راحتی آسیب می‌بیند.

قیمت زیادی دارد. واضح است که دانتل‌های ساخته شده از مواد طبیعی توسط تولید کنندگان برجسته اروپایی گران قیمت هستند.

اغلب بدون آستر نمی‌توان از آن استفاده کرد. استفاده از دانتل به عنوان عنصری جداگانه به ندرت امکان پذیر است و معمولا باید در ترکیب با سایر پارچه‌ها به کار رود.

مراقبت زیادی نیاز دارد. خشکشویی بهترین گزینه برای تمیز کردن دانتل خواهد بود. اما شستن با دست نیز امکان پذیر است. در نظر داشته باشید که هر لباسی که دانتل دارد را باید به صورت افقی خشک کرد و آن را نباید پس از شست و شو آویزان کرد.

 

خصوصیات و ویژگی های دانتل

دانتل پارچه ای با زمینه مشبک یا توری است که می‌تواند دستباف یا با دستگاه بافته شده باشد. بسته به نوع و وزن آن سبک یا سنگین است. مشبک و نفوذپذیر است و ممکن است به آستر نیاز داشته باشد. دانتل نرم است، به خصوص اگر با ابریشم، پنبه یا پشم تهیه شده باشد. دانتل ساخته شده با الیاف مصنوعی دوام بیشتری دارد. نخ های مصنوعی براق تر هستند. الگوی معمول این نوع پارچه گل و اشکال هندسی است. پارچه دانتل برای لباس شب، لباس عروس و لباس زیر زنانه، مناسب است.

 

چگونه می‌توان از پارچه دانتل مراقبت کرد؟

پارچه دانتل نیاز به مراقبت زیادی دارد. اول از همه، قبل از شستشو، دفترچه مراقبت از محصول را مطالعه کنید. اگر شست و شوی لباس به صورت دستی مجاز بود، یک ماده تمیز کننده ملایم را انتخاب کرده، از آب سرد استفاده کنید و بعد از شستشو آن را روی یک حوله پهن کنید و اجازه دهید خشک شود. اگر دانتل شما قابل شست و شو با ماشین لباسشویی است، از کیسه شستشو و مواد شوینده ملایم استفاده کنید. در صورت شست و شوی نادرست، به عنوان مثال، دمای بالاتر از مقدار توصیه شده، کوچک شدن پارچه یا شل شدن آن امکان پذیر است. توجه داشته باشید، دانتل کار شده قابل شست و شو نیست.

در صورت امکان سعی کنید از اتو کردن دانتل خودداری کنید. اگر دانتل حاوی الیاف مصنوعی باشد اهمیت این موضوع افزایش می‌یابد، زیرا این الیاف می‌توانند ذوب شوند. اگر به هر حال تصمیم به استفاده از اتو دارید، توجه داشته باشید که دانتل را باید خیلی با دقت اتو کرد. دانتل را روی حوله بگذارید و یک پارچه نخی تمیز را بین اتو و دانتل قرار دهید و دمای مناسب را انتخاب کنید. اگر می‌خواهید دانتل مرطوب را با اتو خشک کنید، به تدریج درجه حرارت را از خنک تا متوسط ​​بالا ببرید. وقتی دانتل تقریبا خشک شد، اتو را کنار بگذارید. برای جلوگیری از تغییر فرم، لباس‌های دانتل سنگین را به صورت افقی خشک کنید و آن‌ها را از طناب رخت آویزان نکنید.

 

تفاوت پارچه دانتل و گیپور

پارچه گیپور بدون زمینه توری و به صورت ضخیم‌تر تولید می‌شود. برای دوخت لباس‌های مجلسی می‌توان از پارچه گیپور استفاده کرد. چسبیدن گل‌ها به یکدیگر بدون داشتن زمینه توری، خصوصیت بارز گیپور است. در بافت گیپور فضای خالی بیشتری نسبت به پارچه دانتل مشاهده می‌شود و این به دلیل عدم وجود زمینه توری در این پارچه است.

 

5 ترند برتر لباس دانتل 2018/2019

دانتل یکی از موارد مورد علاقه در بین طراحان مد است. در قرن بیستم، دانتل وارد زندگی روزمره مردم شد.

کوکو شانل می‌گوید”: من دانتل را یکی از زیباترین تقلیدهایی که تاکنون از طبیعت الهام گرفته شده است می‌دانم. دانتل همیشه طرح شاخه و برگ درختان در سراسر آسمان را برای من تداعی می‌کند و فکر نمی‌کنم هیچ اختراعی تا این حد از روح انسان منشأ گرفته باشد.”

 

داغ ترین ترندهای مد برای این فصل و فصل آینده

لباس و بلوز زنانه: لباس و بلوز با دانتل که زیبایی بدن خانم‌ها را بیشتر نشان می‌دهد از داغ ترین ترندهای امسال است.

لباس های بدون آستر: دانتل سبک چانتیلی برای دوخت لباس‌های بدون آستر مناسب است.

دامن دانتلی: امسال یک دامن حجیم در تمام ژورنال‌های مد قرار دارد. یکی از بهترین راه‌ها برای تزئین این دامن‌ها، استفاده از دانتل است. مدرن ترین رنگ برای دانتل، مشکی است.

الهام از دوره ویکتوریا: لباس های رومانتیک و ظریف بسیار محبوب هستند و تصور کردن ظرافت بدون دانتل غیر ممکن است. لباس، دامن، آستین و حتی کفش، پوشیده از این پارچه ظریف بسیار زیباست. ملکه ویکتوریا عاشق دانتل بود و حتی یک ترند جدید برای لباس عروس معرفی کرد؛ او با شاهزاده آلبرت در حالی که لباسی سفید و خیره کننده که مزین به دانتل بود ازدواج کرد.

دانتل گلدار سه بعدی: بدون شک، گل‌ها بهترین نقش برای الگوی دانتل هستند. طراحی ریسمان دار که باعث برجسته شدن طرح بر روی دانتل می‌شوند بسیار محبوب است.

 

سازندگان معروف دانتل

اروپا زادگاه پارچه دانتل است .در اینجا به تولیدکنندگان مشهور فرانسوی، اتریشی و ایتالیایی اشاره شده است:

 

جدول انواع دانتل و کاربردهای آنها

سازنده                      کشور                       نوع دانتل موارد استفاده

سوفی هالت              فرانسه                     چانتیلی، ریسمان دار،کار شده لباس شب، لباس عروس

ریچرز مارسکوت   فرانسه                     چانتیلی ، ریسمان دار، کار شده              لباس‌های مجلسی و لباس عروس

سالستیس سا             فرانسه                     توری شفاف ، ریسمان دار ، کار شده     لباس شب، عروسی

HOH       اتریش      ریسمان دار              لباس شب، دامن، تاپ‌ها، کت ها

مارکو لاگاتولا          ایتالیا                        توری‌های ابریشمی‌چانتیلی ، توری ماکرام             لباس شب ، لباس عروس ، لباس زیر زنانه

سوفی هالت یکی از تولیدکنندگان اصلی دانتل است که به ساخت دانتل های فرانسوی با کیفیت و با الگوی گل های سنتی مشهور است. دانتل چانتیلی از محصولات بارز این برند است. این دانتل برای ترکیب با انواع مختلف پارچه مناسب است. به عنوان مثال، دانتل چانتیلی با پارچه ابریشمی‌سبک، کرپ و ارگانزا برای دوخت یک لباس تابستانی یا دامن و نیز با ساتن ابریشمی برای دوخت یک بلوز یا لباس زیر زنانه، به خوبی ترکیب می‌شود و کاملاً مناسب به نظر می‌رسد. این شرکت بیش از یک قرن فعالیت داشته و با پیشرو‌های مد مانند کریستین دیور، پیر بالمین، ژان لانوین همکاری کرده است. از جمله افراد مشهوری که دانتل این سازنده مشهور فرانسوی را برای لباس‌های خود انتخاب کرده‌اند، می‌توان به مریلین مونرو، جکی کندی، الیزابت تیلور، کاترین میدلتون، امال کلونی اشاره کرد.

ریچرز مارسکوت تولید کننده پارچه های دانتل لوکس و زیرمجموعه‌ای از شرکت سوفی هالت است. این برند که دارای طرح های زیبای دانتل و در قرن 19 ساخته شده است. دانتل کار شده این برند انتخابی ایده آل برای لباس های مجلل است.

تزئینات اختصاصی با مهره‌ها، کریستال‌های سوارووسکی و مرواریدها، می‌توانند برای لباس‌های مجلسی، زیبایی خیره کننده‌ای به ارمغان آورند.

سالستیس سا یک شرکت فرانسوی است که در سال 1974 توسط 4 سازنده دانتل تأسیس شد تا بهترین دانتل را در فرانسه تولید کند. این سازنده بیش از 6000 الگوی اصلی در 30000 رنگ را ارائه می‌دهد، تولید دانتل‌های چانتیلی، ریسمان دار و  گلدوزی شده از ویژگی‌های این برند است. این برند دارای مجموعه‌ای عالی از دانتل های پنبه ای است که برای تکمیل هر آستری مناسب است.

HOH تولید کننده مشهور پارچه های دانتل با کیفیت است.

مارکو لاگاتولا تولید کننده ایتالیایی دانتل است که محصولات این شرکت برای استفاده در لباس شب و لباس زیر زنانه مطلوب است.

 

سوالات متداول:

 

پارچه دانتل چیست؟

دانتل یا پارچه توری یک پارچه با طرح و رنگ‌های مختلف است. دانتل از ابریشم، پنبه و پشم ساخته می‌شود.

 

انواع پارچه دانتل؟

توری، دانتل لیون، دانتل ریسمان دار، دانتل کار شده، دانتل اپلیک.

 

چرا پارچه دانتل محبوب است؟

ظرافت و زیبایی خیره کننده دارد.

 

تفاوت دانتل با پارچه گیپور چیست؟

گیپور بر خلاف دانتل زمینه توری ندارد. طرح‌های پارچه گیپور به وسیله بافت خود پارچه به هم متصل می‌شوند اما دانتل، زمینه توری نقش مهمی برای این موضوع دارد.

 

شستشوی پارچه دانتل چگونه باشد؟

با شوینده ملایم و آب سرد دانتل را شستشو دهید. سپس آن را روی یک حوله چهن کنید تا خشک شود.


منبع : ربانی


[vc_text_separator title=”سایر اخبار” color=”custom” border_width=”2″ css_animation=”fadeInDown” accent_color=”#c18f59″]
[bdp_post_carousel]