[mkd_blockquote text=”براساس گزارشی که در شماره ۲۰۰ “چشم انداز جهانی نساجی” توسط شرکت آمار و اطلاعات جهانی کسب و کار Textiles Intelligence منتشر شده است ، قیمت پنبه در بازه ۲۰۱۹-۲۰ و ۲۰۲۰-۲۱ در پایین ترین حد خود باقی می ماند. یکی از عوامل مؤثر بر قیمت پنبه تقاضای ضعیف ناشی از عدم اطمینان ناشی از جنگ تجاری ایالات متحده و چین است.”]
این شرکت در بیانیه مطبوعاتی خود اظهار داشت: تا زمانی که روابط بین این دو کشور بهبود نیابد، تقاضا برای پنبه با کاهش مواجه خواهد بود و قیمت پنبه نیز به همین ترتیب در حد پایینی می ماند، مگر اینکه در ارزیابی های محصول اصلاحات اساسی صورت گرفته باشد یا نشانه هایی از قدرت بیشتر در اقتصاد جهانی ظاهر شود.
در حقیقت ، میانگین قیمت پنبه از ابتدای سالهای ۲۰۱۸-۱۹ افت کرده است و در سال های ۲۰۱۹-۲۰ پیش بینی می شود که حتی بیشتر از ۷۶ سنت در هر دلار آمریکا کاهش یابد ، این مقدار ۱۱ سنت آمریکا پایین تر از میانگین برای سال ۲۰۱۸-۱۹ است.
البته لازم به ذکر است که کاهش مداوم قیمت پنبه با افزایش اندازه سهم جهانی آن از اقتصاد تا حدی باعث معکوس شدن روند کاهشی قیمت های اخیر شده است و از کاهش شدیدتر قیمت جلوگیری کرده است. در واقع ، تولید پنبه در کشورهای اصلی تولید کننده رو به رشد است و سطح سهم آن در پایان فصل ۲۰۱۹-۲۰ (۳۱ ژوئیه ۲۰۲۰) ۱.۳ درصد بیشتر از ابتدای (اول اوت ۲۰۱۹) آن است.
پیش بینی می شود که با تثبیت تقاضای چین ، مصرف جهانی پنبه در فصل ۲۰۱۹-۲۰ افزایش یابد. همینطور انتظار می رود که با افزایش بازده هند و رشد مزارع در ایالات متحده، تولید جهانی پنبه در طول ۲۰۱۹-۲۰-۲۰ افزایش یابد. در نتیجه ، تولید جهانی پنبه از تقاضا فراتر خواهد رفت وبا افزایش سهم آن در بازار جهانی این فشار نزولی بر قیمت پنبه بیشتر خواهد شد.
این فشار بر روی قیمت ها تا سال ۲۰۲۰ -۲۱ ادامه خواهد یافت زیرا پیش بینی می شود تقاضا در حد پایینی باقی بماند در حالی که انتظار می رود بازده تولید محصول در نتیجه بهتر شرایط آب و هوایی بیشتر باشد.
در حقیقت پیش بینی می شود که میزان سهم جهانی پنبه در سال های ۲۰۲۰ تا ۲۰۲۱ به دومین سطح بالای خود در تاریخ برسد.
[vc_text_separator title=”سایر اخبار” color=”custom” border_width=”2″ css_animation=”fadeInDown” accent_color=”#c18f59″]
[bdp_post_carousel]