[mkd_blockquote text=”ریسندگی حلقه ای به دلیل مزایای قابل توجه در مقایسه با فرآیندهای جدید ریسندگی، پرکاربردترین شکل دستگاه ریسندگی است. دستگاه ریسندگی حلقه ای در صنعت نساجی مورد استفاده قرار می گیرد تا همزمان الیاف کوتاه را به نخ بپیچاند و سپس آنها را به منظور ذخیره سازی روی ماسوره ها بپیچد. حلقه نخی که به سرعت حول یک محور ثابت می چرخد، سطحی را ایجاد می کند که به آن “بالون” گفته می شود. تنظیمات ریسندگی حلقه ای به منظور کاهش پرز نخ و کاهش خطر ذوب شدن یا پرداخت الیاف باید انتخاب شود.”]
ریسندگی حلقه ای چیست؟

ریسندگی حلقه ای قدیمی ترین فرآیند ریسندگی در صنعت نساجی است. مواد الیاف به شکل نیمتاب یا فتیله سازی به دستگاه ریسندگی حلقه ای عرضه می شوند. حجم الیاف نیمتاب از طریق واحد نخ کشی (کشیدن الیاف) کاهش پیدا می کند. رشته های پیچ خورده به سمت عقب حرکت می کنند و به الیافی می رسند که از واحد نخ کشی خارج شده اند.
الیاف در مسیرهای مارپیچی هم مرکز در کنار یکدیگر قرار می گیرند. این الیاف در معرض نیروهای معمولی قرار دارند و همین نیروها باعث می شوند تا نیروهای چسبندگی بین الیاف ها تقویت شده و از جدا شدن الیاف و یا لغزش الیاف در زیر فشار کششی جلوگیری کنند.
این مرحله بیشتر الیاف نیمتاب مورد نیاز در فرآیند نهایی تولید نخ را فراهم می کند. پیچ و تاب دادن به الیاف با استفاده از دوک دوار و پیچیدن نخ بر روی ماسوره صورت می گیرد. این سه مرحله به طور همزمان و مداوم انجام می شود.
یک دوک نخ ریسی مکانیکی که به صورت محکم بر روی محفظه نخ قرار گرفته است، مسئول چرخش و پیچ و تاب است. یک حلقه ساکن که در اطراف دوک قرار دارد، غلتک گردان را نگه می دارد. نخ توسط غلتک گردان از واحد نخ کشی خارج شده و به سمت محفظه نخ هدایت می شود. به منظور پیچ دادن به نخ پیچ خورده بر روی ماسوره ای که توسط دوک حمل می شود، غلتک گردان موظف است با دوک نخ ریسی همکاری کند.
غلتک گردان بدون هیچ گونه محرک فشاری بر روی حلقه حرکت می کند اما با الیافی که نخ کشی شده اند همراه است. سرعت چرخش غلتک گردان از سرعت چرخش دوک نخ ریسی پایین تر است و این تفاوت در سرعت باعث می شود تا پیچیدن نخ بر روی قرقره خالی امکان پذیر شود.
یک حرکت کنترل شده از بالا و پایین حلقه باعث شکل گیری بسته بندی نخ می شود که به آن ماسوره گفته می شود. فرآیند ریسندگی حلقه ای امکان تولید دامنه وسیعی از انواع نخ را فراهم می کند.
فرآیند ریسندگی حلقه ای به دلیل کندتر بودن سرعت تولید و فرآیندهای اضافی (نخ کشی و نخ پیچی) مورد نیاز برای تولید نخ های حلقه ای یک فرآیند نسبتاً گران است. نخ های حلقه ای کیفیت بالایی دارند و عمدتا در محدوده ریز شمار (۶۰ Ne، ۱۰ tex) تا متوسط شمار (۳۰ Ne، ۲۰ tex) تولید می شوند و تنها مقدار محدودی در محدوده درشت شمار (۱۰ Ne، ۶۰ tex) تولید می گردد. این نخ ها در لباس های زیر، پیراهن و حوله های با کیفیت استفاده می شوند. الیاف موجود در نخ حلقه ای، طبیعتی بسیار موازی و مارپیچ دارند و آرایش الیاف در طول ضخامت نخ یکنواخت است. این نخ ها از ساختاری کاملا جمع و جور برخوردارند و در اصل فاقد پوشش و الیاف قلاب زده هستند. این ساختار قفل شده نتیجه تغییرات الیاف است که به نوبه خود تحت تأثیر هندسه مثلثی ناحیه چرخش و تنش های زیاد چرخش قرار دارد. استحکام محوری بالای نخ، نتیجه ساختار منحصر به فرد قفل شده آن است.

منبع : nasaji.com

[vc_text_separator title=”سایر اخبار” color=”custom” border_width=”2″ css_animation=”fadeInDown” accent_color=”#c18f59″]
[bdp_post_carousel]