[mkd_blockquote text=”آیا تاکنون بر روی پارچه ها به چاپ پرداخته اید؟ یا در نظر دارید که در آینده این کار را انجام دهید؟ انتخاب تکنیک چاپ بر روی پارچه دوخت در صورت مناسب بودن از نظر ظاهری و ماندگاری یک مسئله کلیدی است. به نظر می رسد که چاپ پارچه با رازها و افسانه های زیادی احاطه شده است. کارفرمایان اغلب با درک و انتخاب روش مناسب مشکل دارند که این موضوع بر روی نتیجه نهایی کارشان تأثیر زیادی خواهد داشت. تبدیل شدن پروژه تان به دقیقا آن چیزی که برنامه ریزی کرده اید به انتخاب روش چاپ مناسب و نوع رنگ زنی بستگی دارد. از آنجاییکه راهنمای جامع و کاملی در مورد روش های چاپ پارچه وجود ندارد، ما تصمیم گرفته ایم تا در این مطلب همه چیز را به یکباره جمع آوری کنیم. امیدواریم این راهنما بتواند شما را در انتخاب آسان تر یاری نماید.”]
چاپ آنالوگ – چاپ سیلک
چاپ سیلک (Screen printing) روش آنالوگ چاپ پارچه است. این روش چاپ از پرس کردن چاپ به وسیله یک اسکرین چاپی (ساخته شده از چارچوب فولادی و توری نایلونی) تشکیل شده که از طریق آن چاپ را ایجاد می نماید. این فرآیند را می توان به صورت دستی (رنگ با دست بر روی اسکرین فشرده می گردد) یا از طریق دستگاه (رنگ به صورت اتوماتیک به وسیله دستگاه از طریق اسکرین پرس می شود) انجام داد.
آماده سازی اسکرین در چاپ سیلک به آماده سازی یک الگو شباهت دارد که در آن بخش های مجزا شبکه پوشش داده می شوند و شکل مشخصی بر روی پارچه به دست می آید. با استفاده از روش های چاپ سیلک، رنگ فقط یکبار چاپ می شود، چون هر رنگ یک لایه مجزا دارد. به همین دلیل چاپ سیلک به خصوص برای چاپ های چند رنگی پیشنهاد نمی شود. در این موارد چاپ دیجیتالی بهتر عمل خواهد کرد. روش چاپ سیلک می تواند هم با دسته های مواد (در چنین مواردی از اسکرین چرخشی استفاده می گردد) و هم بر روی لباس های آماده برای ساخت (تی شرت ها، کیف ها و اکسسوری ها) مورد استفاده قرار گیرد.
چاپ سیلک چه چیزهایی را به چاپ می رساند؟
در چاپ سیلک برای چیزهایی که می خواهید چاپ کنید، محدودیت های زیادی را متحمل می شوید. این موضوع عمدتا به دلیل روش استفاده از رنگ ها به وجود می آید. در چاپ سیلک، هر رنگ به صورت منفرد و منحصر به فرد بر روی اسکرین مجزا در طول سیکل ماشین اعمال می شود. در هر حالت از چاپ سیلک، فراهم نمودن انتقال های رنگی صاف در طول چاپ (انتقال صاف یا بدون درز از یک رنگ به رنگ دیگر) بسیار مشکل (و گاهی اوقات حتی غیر ممکن) است. مثلا دستیابی به گرادیان دو رنگی دشوار است. چاپ سیلک در صورتیکه فرآیند چاپ شکل ها (یعنی هندسه) نسبتا ساده و حاوی تعداد محدودی رنگ باشد، بهتر عمل می کند. علاوه بر این، چاپ عکس ها با استفاده از روش چاپ سیلک اساسا غیر ممکن است، چون سایه زنی، انتقال های رنگی و بازتولید دقیق جزئیات جزء ویژگی های برتر این چاپ محسوب نمی شود. در عوض این روش چاپ اجازه می دهد تا پارچه ها بیش از حد رنگی (یعنی رنگارنگ) چاپ شوند. برای چاپ الگوهای سفید بر روی پارچه مشکی می توان چاپ سیلک را مورد استفاده قرار داد.

چاپ دیجیتالی
همانند حالت چاپ دیجیتالی بر روی کاغذ، چاپ دیجیتالی بر روی پارچه اجازه می دهد تا حتی چاپ تکی بدون هزینه های اولیه (مانند اسکرین های چاپی) ایجاد شود. به بیان ساده تر، چاپ دیجیتالی بر روی پارچه همانند چاپگر جوهرافشان خانگی عمل می کند. در حقیقت این روش هیچگونه محدودیتی بر روی پروژه تان به وجود نمی آورد و شما می تواند هر طرحی را بر روی پارچه بدون هیچگونه محدودیتی در زمینه تعداد رنگ ها یا انتقال های رنگمایه بین رنگ ها چاپ کنید.
چاپ در نتیجه اعمال قطرات میکروسکوپی رنگ بر روی پارچه حاصل می گردد که به ایجاد الگو منجر می شود. پرینتر قادر است تا به صورت مجازی هر نوع رنگ را از طریق پالت رنگی معمولی به واسطه ترکیبی از چهار رنگ اصلی پالت CMYK (یشمی، ارغوانی، زرد، سیاه) و رنگ های موقعیتی (یعنی نارنجی و آبی) دوباره تولید کند. از سویی دیگر، چاپ دیجیتالی نیز حاوی محدودیت هایی هست. مثلا احتمال کمی وجود دارد که بتوان از رنگ های خاص (متالیک و فلورسنتی) یا پالت PANTONE در آن استفاده کرد.

منبع: nasaji.com

[vc_text_separator title=”سایر اخبار” color=”custom” border_width=”2″ css_animation=”fadeInDown” accent_color=”#c18f59″]
[bdp_post_carousel]