[mkd_blockquote text=”در تصویر زیر جناب فیودور ایوانویچ شالیاپین، خواننده اپرای مشهور روسی را می بینید که یک کت زیبا با “پارچه آستری” از جنس خز به تن دارد. همانطور که می بینید این کت به زیبایی بر تن خواننده شهیر روسی نشسته است و به شخصیت و ژست هنری او می آید! بیایید کمی دقیق‌تر نگاه کنیم. نمی دانم توجه کردید که پارچه آستری چه نقش مهمی در زیبایی و جذابیت این کت ایفا می کند یا نه؟” title_tag=”h5″]
آستری

 

استفاده از پارچه آستری خز در کت خواننده معروف روسی

اگر شما توجه نکردید، خیاط ماهر کت جناب شالیاپین به خوبی از نقش مهم پارچه آستری در تکمیل جذابیت یک لباس زیبا آگاه بوده است و از آن به درستی استفاده کرده.

علاوه بر این او با این کارش خواننده اپرای محبوب را از سرمای شدید روسیه نیز حفظ نموده است.

این تنها یک نمونه از کاربرد پارچه آستری در لباس بود که دیدیم. انواع مختلفی از پارچه وجود دارند که برای ایجاد لایه آستر در لباس های مختلف، از زمستانه گرفته تا تابستانه، استفاده می‌شوند. این پارچه ها از انواع الیاف طبیعی و مصنوعی ساخته می‌شوند و در طرح ها و رنگ‌های مختلف موجود هستند. همچنین معمولاً سبک بوده و دارای بافتی نرم یا ابریشمی هستند.

خوب. بیایید روسیه و هنرمندان و خیاطانش را به حال خودشان بگذاریم و بیشتر به موضوع خودمان بپردازیم.

 

انواع پارچه آستری

ابریشم، ویسکوز، استات، پلی استر و ریون از محبوب‌ترین الیاف مورداستفاده برای پارچه های آستری هستند. از بسیاری جهات، نوع الیاف و انواع نخ به‌کاررفته در پارچه آستری اهمیت زیادی دارد:

بر احساسی که از لمس آن به دست می‌آید تأثیر دارد

نحوه دوخت و پرداخت انواع پارچه متفاوت است

قابلیت تنفس پذیری پارچه ها متفاوت است

هنگام خرید پارچه آستری بر قیمت آن تأثیر می‌گذارد

در زیر انواع پارچه های آستر موجود در بازار را بررسی کرده‌ایم:

 

پارچه ابریشم

این نوع پارچه بسیار نرم و صاف است و این ویژگی آن را برای استفاده در لباس های مجلسی به گزینه مناسبی تبدیل می‌کند. برای پوست مفید است و در انواع رنگ‌ها و مدل‌های براق و نیمه براق یا مات عرضه می‌شود. البته این پارچه آستری در تابستان می‌تواند خیلی گرم باشد و به خاطر ظرافت آن نیازمند مراقبت ویژه‌ای است. همچنین به نسبت سایر گزینه‌ها گران‌تر است.

آستری

 

پارچه آستری ابریشم یکی از محبوب ترین پارچه های آستری است

ابریشم چینی چیست و چه موقع باید از آن استفاده کرد؟

ابریشم چینی، پارچه‌ای ابریشمی با وزن سبک، ضخامت کم، صاف، براق و ظریف است. از ابریشم چینی به دلیل ماهیت نیمه خالص آن بیشتر برای پوشاندن لباس های ظریف مانند بلوزهای تابستانی، دامن، لباس های بلند زنانه، کت های سبک، شلوار و کیمونو استفاده می‌شود.

این پارچه نازک ساخته شده از ابریشم، دوام چندانی ندارد. البته نه به ای معنی که نمی‌توانید از آن به عنوان پارچه آستری استفاده کنید. بلکه بهتر است آن را بیشتر در لباس های راحت که اصطکاک زیادی با تن ندارند به کار ببرید.

 

پارچه نخی

این نوع پارچه نیز نرم و راحت است و برای پوست ایجاد حساسیت نخواهد کرد. قابلیت تنفس پذیری دارد و در ماشین لباسشویی به‌راحتی شسته می‌شود. از معایب این نوع پارچه می‌توان به سُر نبودن آن و این که به‌راحتی چین و چروک برمی‌دارد، اشاره کرد. همچنین ممکن است در اثر شست‌وشو آب برود.

آستری

 

پارچه آستری نخی گزینه پراستفاده برای آستر لباس

پارچه ژرسه

این آستر جنس نخی و نسبتاً نازکی دارد. ضد حساسیت است و قیمت آن نیز مناسب است. ژرسه به خاطر خاصیت کشسانی، جنس و حالت نرم و لختی که دارد مانند پارچه ریون است اما از آن کمی سنگین‌تر بوده و بافتش برجسته‌تر است.

پارچه آستری ژرسه با رنگ‌های متنوعی تولید می‌شود و بیشتر در دوخت آستری انواع لباس راحتی، مانتو تابستانی و … به کار می‌رود.

درگذشته پارچه آستری مکرون به عنوان پارچه ژرسه شناخته می‌شد اما توجه کنید که این دو آستر از نظر ضخامت و کارایی با هم متفاوت‌اند.

 

پارچه پشمی

آستر پشمی، گرما را به خوبی حفظ می‌کند و برای لباس های زمستانی بهترین گزینه است. همچنین نرم است و قابلیت تنفس پذیری دارد. این پارچه می‌تواند برای برخی پوست‌های حساس ایجاد خارش نماید و همچنین نیاز به مراقبت و نگهداری ویژه دارد.

 

آسترهای ویسکوز و ریون

این پارچه های آستری از الیاف مصنوعی ساخته می‌شوند که قابلیت تنفس پذیری دارند و الکتریسیته ساکن تولید نمی‌کنند. همچنین به خوبی در لباس می‌نشیند و در نرمی مانند ابریشم هستند. اما مراقب باشید چون به‌راحتی چروک می‌شوند و در برابر آب نیز مقاومت بالایی ندارند.

 

پارچه استات

این آستر بهترین گزینه برای لباس‌هایی است که دیربه‌دیر می‌پوشید. (لباس‌هایی که ساییدگی زیادی ندارند). استات یک پارچه مصنوعی براق است که قیمت مناسبی دارد. البته این پارچه آستری به اندازه پلی استر براق نیست اما قابلیت تنفس پذیری خوبی دارد. از طرفی الکتریسیته ساکن می‌سازد و مستعد پاره یا ریش‌ریش شدن است.

 

پارچه پاناما

این مدل از پارچه درصد نخ پایینی در الیاف خود دارد و به همین دلیل گرما و حرارت را در خود نگه خواهد داشت. بنابراین گزینه مناسبی برای استفاده به عنوان پارچه آستری لباس های زمستانی است. پارچه پاناما تغییر رنگ نمی‌دهد و می‌توان برای طولانی‌مدت از آن استفاده کرد. همچنین این آستر با شست‌وشو دچار آبرفت نمی‌شود.

 

آستر پلی استر

این آستر نرم و براق است و در برابر چین و چروک مقاومت خوبی از خود نشان می‌دهد. همچنین در ماشین لباسشویی به‌راحتی شسته می‌شود و ارزان است. این پارچه حسی تا حدی پلاستیکی القا می‌کند و قابلیت تنفس پذیری خوبی ندارد (بوها را در خود نگه می‌دارد). همچنین برای تابستان گزینه خوبی نیست و خیلی گرم است.

 

پارچه آستری کوپرو چیست و چرا این‌قدر محبوب است؟

کوپرو یک پارچه آستری مصنوعی است که از پارچه پنبه‌ای گرفته می‌شود. این پارچه صاف و براق است و لکه‌ها نیز از روی آن به‌راحتی از بین می‌روند. این محصول که در ژاپن توسعه یافته است، به ابریشم و پنبه شباهت دارد و بهترین ویژگی‌های هر دو را در خود جای داده است.

 

پارچه آستری کوپرو گزینه مناسبی برای آستر اکثر لباس ها

آستری

کوپرو به دلایل زیر محبوبیت زیادی در بین پارچه های آستری پیدا کرده است:

 

با دوام است

قابلیت تنفس پذیری دارد

الکتریسیته ساکن تولید نمی‌کند

جنسی صاف و ابریشمی دارد

از ابریشم مقرون‌به‌صرفه‌تر است

 

آستر کوپرو اغلب برای کت، جلیقه و شلوار مردانه به کار می‌رود. این آستر با خاصیت سبک و ابریشمی خود، هر کت و شلوار را بسیار راحت و قابل تنفس می‌کند. به علاوه، این پارچه کاملاً فصلی بوده که در تابستان خنک و در زمستان گرم است. درخشش ظریفی که کوپرو به لباس می‌بخشد، ظاهر جذابی به آن می‌دهد.

 

پارچه آستر بمبرگ چیست؟

بمبرگ رایج‌ترین مارک کوپرو است. تا جای که این دو پارچه آستری اغلب به جای هم استفاده می‌شوند.

 

کاربرد پارچه آستری چیست؟

به‌طورکلی هدف استفاده از پارچه آستری در لباس این است که لباس شما پوشیده‌تر، بادوام و راحت‌تر باشد. در ادامه دلایل اصلی را که چرا خیاطان از پارچه آستری استفاده می‌کنند، بررسی کرده ایم:

 

در پارچه‌های بدن‌نما برای جلوگیری از نمایان شدن پوست بدن

ایجاد عایق حرارتی و حفظ گرمای بدن (مخصوصاً در لباس های زمستانی)

ایجاد حس نرمی و لطافت هنگام تماس قسمت داخلی لباس با بدن

بخشیدن ظاهر و حسی لوکس و جذاب به لباس

بهبود ساختار لباس

لباس به‌راحتی به تن شود یا از تن در بیاید

پنهان کردن درزها و اتصالات لباس

 

تفاوت پارچه آستری و آستر جداشونده در چیست؟

شاید در ابتدا کمی گیج‌کننده به نظر برسد، اما تفاوت این دو قسمت به‌کاررفته در لباس بسیار روشن است.

پارچه آستری به دلایلی که در بالا بررسی کردیم (جلوگیری از بدن نمایی، راحتی در پوشیدن، پنهان کردن اجزای داخلی لباس و …) به قسمت داخلی لباس متصل می‌شود. اما لایه آستر جداشونده مخصوصاً با هدف حفظ گرما و به‌عنوان عایق حرارتی در لباس به کار می‌رود (از پشم گوسفند، آستر لحافی و … ساخته می‌شود) و قابلیت جدا شدن از لباس را دارد. این لایه‌ها معمولاً به وسیله زیپ یا دکمه به لباس های زمستانی متصل می‌شوند.

 

چگونه بهترین پارچه آستری را برای لباس های خود انتخاب کنیم؟

هنگام خیاطی، ناخودآگاه بیشتر به پارچه اصلی که قسمت بیرونی لباس را تشکیل می‌دهد توجه می‌شود و قسمت‌های داخلی لباس کمتر مورد توجه قرار می‌گیرند.

آستری

 

انتخاب بهترین پارچه آستری برای لباس ها

بااین‌حال، انتخاب و خرید پارچه آستری مناسب اهمیت زیادی دارد و نباید از آن غافل بود. چرا که آستر داخلی می‌تواند پوشیدن حتی زبرترین و خشن‌ترین لباس ها را راحت‌تر کرده و با پوشاندن جزئیات اتصالات و دوخت لباس، ظاهری زیبا و شکیل به آن بدهد.

 

به‌طورکلی سه عامل تعیین‌کننده برای انتخاب و خرید پارچه آستری مناسب وجود دارد:

 

  1. رنگ پارچه بیرونی

معمولاً برای آستر به پارچه‌ای نیاز دارید که دقیقاً با رنگ پارچه اصلی مطابقت داشته باشد. در غیر این صورت ممکن است رنگ کل لباس به هم بریزد. اگر تطابق رنگ پارچه آستری و پارچه اصلی برای شما سخت است، سعی کنید که از رنگی تیره برای آستر استفاده کنید (زیرا رنگ‌های روشن برجسته‌تر نشان می‌دهند).

بهتر است پارچه های آستری طرح دار را با پارچه های ضخیم که نمی‌توان درون آن‌ها را دید به کار ببرید. در غیر این صورت ایجاد تناسب در ترکیب رنگی آن‌ها کار دشواری خواهد بود.

بهتر است هنگام خرید پارچه آستری، پارچه اصلی را نیز با خود ببرید و پارچه ها را در زیر نور آفتاب یا در نور سفید با هم مقایسه کنید.

این مورد خیلی مهم است زیرا ممکن است قصد خرید پارچه آستری برای یک لباس زمستانی داشته باشید و در این صورت باید از انواع پارچه که عایق حرارت هستند برای آستر استفاده کنید. به همین ترتیب برای دوخت آستر یک لباس تابستانه به پارچه‌ای نازک و خنک که قابلیت تنفس پذیری داشته باشد نیاز خواهید داشت.

رنگ پارچه بیرونی با رنگ پارچه آستری باید همسان باشد.

آستری

 

  1. نوع لباسی که می‌خواهید آستر را در آن به کار ببرید

برخی به دنبال پارچه های رنگارنگ یا با طرح های چاپی هستند که به داخل لباس جذابیت خاصی می‌بخشد. برخی می‌خواهند ساختار لباس را تقویت کنند و ممکن است به دنبال خرید پارچه های آستری ضخیم‌تری باشند.

 

شما برای آستردوزی لباس های پرکاربرد خود به یک پارچه آستری با نگهداری آسان و بادوام نیاز خواهید داشت، اما برای لباس های خاص خود که آن‌ها را گاه‌به‌گاه می‌پوشید (مانند کت و شلوار رسمی) می‌توانید یک پارچه آستری حساس‌تر که نیاز به نگهداری بیشتری دارد استفاده کنید.

 

  1. سازگاری با پارچه بیرونی

این مورد نیز از اهمیت بالایی برخوردار است. پارچه آستر باید هم‌وزن پارچه خارجی باشد یا کمی از آن سبک‌تر باشد. از پارچه‌ای برای آستر استفاده کنید که از کیفیت الیاف و بافت خوبی برخوردار باشد. انتظار می‌رود پارچه آستری قدری لغزنده باشد تا در پوشیدن و درآوردن لباس مشکلی نداشته باشید.

یادتان باشد که از پارچه اصلی و پارچه آستری باید به‌صورت یکسان مراقبت و نگهداری کنید. برای اطمینان برچسب مراقبت و شستشو پارچه را بررسی کنید.

همچنین هنگام انتخاب پارچه آستری مناسب برای لباسی که می‌خواهید بدوزید، باید به میزان کشسانی پارچه‌ای که به کار می‌برید دقت کنید. اگر پارچه لباس خاصیت کششی نداشته باشد (مثلاً یک پیراهن نخی یا یک کت پشمی) پارچه آستری نیز نباید کشسان باشد. اما اگر از پارچه‌هایی مانند ژرسه، تولی یا ساتن کششی در دوخت لباس استفاده کرده‌اید، پارچه آستری که در آن به کار می‌رود نیز باید خاصیت کشسانی داشته باشد.

در پایان در نظر داشته باشید که پارچه های آستری به دلیل تنوع جنس با انواع دستگاه های دوخت قابل دوختن هستند و باید به دستگاه خود دقت کنید که بتواند جنس مورد نظر را بدوزد. این موضوع برای انواع قیچی نیز صادق است و توجه کنید نوع قیچی که به کار می برید به الیاف پارچه آستری آسیب نرساند.

 

چند نمونه کاربردی استفاده از آستر مناسب برای انواع لباس

این‌ها قوانین کلی برای انتخاب پارچه آستری مناسب بودند. حال قبل از این که برای خرید پارچه آستری به بازار بروید به پارچه‌ای که می‌خواهید برای لباس خود به کار ببرید نگاهی دقیق بیندازید. قانون کلی به شرح زیر است: هرچه مواد پارچه اصلی شما سبک‌تر باشد، به آستر سبک‌تری نیز نیاز دارد. پارچه های سنگین‌تر با انواع مختلف آستر به خوبی کار می‌کنند.

 

نمونه‌های کاربردی زیر را در نظر داشته باشید:

 

لباس های تابستانی مانند لباس های راحتی، دامن و شلوار خنک: پارچه آستر نخی را برای لباس های نخی و آستر ابریشمی را برای لباس های ابریشمی انتخاب کنید. آستر های ویسکوز و ریون نیز گزینه‌های بسیار خوبی هستند.

لباس شب، دامن، لباس های مخمل: از ابریشم چینی، ساتن ابریشم، کرپ ابریشمی استفاده کنید.

کت و شلوار: پارچه های آستری ویسکوز، کوپرو یا بمبرگ را امتحان کنید. ابریشم نیز انتخاب خوبی است.

لباس های بافتنی: برای این نوع لباس ها پارچه های آستری با خاصیت کشسانی را انتخاب کنید. مانند پارچه آستری ژرسه.

کت های پاییزی و زمستانی: برای گرم شدن بیشتر، پشم گوسفند، خز مصنوعی، آستر لحافی را در نظر بگیرید. برای کاربردهای تزئینی، آستر ساتن، استات یا ابریشم را امتحان کنید.

سخن پایانی

هرکدام از انواع پارچه آستری موافقان و مخالفان خود را دارد و بسیار مهم است که قبل از تصمیم‌گیری برای خرید، تمام گزینه‌های خود را بسنجید. چه قصد خرید ابریشم یا نخ را داشته باشید و چه پلی استر یا کوپرو، هنگام خرید پارچه آستری مطمئن شوید که یک پارچه با کیفیت و از تولیدکننده قابل‌اعتماد خریداری می‌کنید. به‌این‌ترتیب پارچه آستر شما ماندگار و بدون نقص خواهد بود.

 

سؤالات متداول

در این به برخی از سؤالات متداول در مورد پارچه های آستری، انواع و خصوصیات آنها پاسخ می‌دهیم:

 

کدام پارچه های آستری محبوب‌تر و پرکاربردتر هستند؟

ابریشم، ویسکوز، استات، پلی استر و ریون از محبوب‌ترین الیاف مورداستفاده برای پارچه های آستری هستند.

 

دلایل استفاده از آستر در لباس چیست؟

در پارچه‌های بدن‌نما برای جلوگیری از نمایان شدن پوست بدن

ایجاد عایق حرارتی و حفظ گرمای بدن (مخصوصاً در لباس های زمستانی)

ایجاد حس نرمی و لطافت هنگام تماس قسمت داخلی لباس با بدن

بخشیدن ظاهر و حسی لوکس و جذاب به لباس

لباس به‌راحتی به تن شود یا از تن در بیاید

 

چگونه باید آستر مناسب را برای هر لباس انتخاب کنیم؟

باید رنگ پارچه اصلی و نوع لباس را در نظر بگیریم. برای لباس های تابستانه از آسترهای نازک و خنک استفاده می‌کنیم (ابریشم، نخ، ریون و …) و برای لباس های زمستانی از آسترهای ضخیم و عایق حرارت (پشم، آستر لحافی و …)

 

پارچه آستری را چطور باید بشوییم؟

هر پارچه نکات شست‌وشوی مخصوص خود را دارد و باید به برچسب مراقبت و شست‌وشوی آن توجه کرد.

 

نکات مهم در خرید پارچه آستری چیست؟

ابتدا نیاز خود را بسنجید و همه گزینه‌های موجود را بررسی کنید. از تولیدکنندگان و برندهای معتبر بخرید و قبل از خرید سلامت و کیفیت پارچه را بررسی کنید.

[vc_text_separator title=”سایر اخبار” color=”custom” border_width=”2″ css_animation=”fadeInDown” accent_color=”#c18f59″]
[bdp_post_carousel]