[mkd_blockquote text=”به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از دانشگاه صنعتی امیرکبیر، آرش ناظم بوشهری مجری طرح «تولید منسوجات گرمازای هوشمند» در دانشگاه صنعتی امیرکبیر عنوان کرد: هدف از اجرای این طرح ساخت پارچه ای است که قابلیت ایجاد گرما در شرایط آب و هوایی سرد را داشته باشد.”]
این محقق با بیان اینکه از این پارچه به عنوان لباسی مجزا یا داخل لباس هایی استفاده می شود که می تواند فرد را گرم کند، بیان کرد: در شرایط آب و هوایی سخت می توان از این منسوج برای تولید گرما استفاده کرد. علاوه بر آن، سربازانی که در مناطق سردسیری هستند و همچنین افراد مختلفی که در شرایط آب و هوایی سرد فعالیت می‌کنند، می توانند از این لباس های گرم کننده استفاده کنند.

به گفته ناظم بوشهری، منسوجات گرم‌شونده با روشهای مختلف دیگری نیز ساخته شده است. اما در این روش برای تولید گرما از المنت های متفاوت با قطر یک دهم میلیمتر و  یک منبع تغذیه از نوع باتری برای تولید دما استفاده شده المنتهایی که در این پارچه مورد استفاده قرار گرفته دقیقا مابین دولایه پارچه قرار می گیرد و در پارچه نهایی المنتها مشخص نیستند. به این ترتیب خطرات ناشی از سوختگی و برق گرفتگی برطرف شده و بنابراین می‌توان از این پارچه به صورت مستقل در تماس با پوست استفاده کرد.

فارغ التحصیل دانشگاه صنعتی امیرکبیر با بیان اینکه محدوده تولید دمای منسوج قابل تنظیم است، خاطر نشان کرد: نمونه اولیه این پارچه ساخته شده ولی هنوز وارد تولید انبوه نشده و صنعتی نشده است. دمای پارچه تا بیشتر از ۳۵ درجه قابل افزایش است که بعد از رسیدن دمای پارچه به میزان تنظیم شده، افزایش دما به صورت خودکار متوقف می‌شود.

ناظم بوشهری  با بیان اینکه میتوان در فصول گرم نیز از این لباس استفاده کرد، گفت: باتوجه به اینکه دمای پارچه قابل تنظیم است می تواند در همه فصول از ان بهره برد و همچنین این پارچه ها خطری برای مصرف‌کننده ندارد.

این محقق با بیان اینکه نمونه های خارجی پارچه در قالب لباس در کشور وجود دارد، بیان کرد: اما تولید نمونه های داخلی میتواند در کشور به صرفه تر باشد.

[vc_text_separator title=”سایر اخبار” color=”custom” border_width=”2″ css_animation=”fadeInDown” accent_color=”#c18f59″]
[bdp_post_carousel]