[mkd_blockquote text=”شاید اولین کشورهایی که حدس میزنید بزرگترین کارخانه ریسندگی نخ پنبه جهان در آن قرارداشته باشد هندوستان، چین، پاکستان و ترکیه باشد اما اشتباه می کنید. بزرگترین کارخانه ریسندگی جهان قرار است در کشور پنبه های سفید و افسانه ای یعنی مصر ساخته شود.”]
یک شرکت دولتی نساجی در مصر درتاریخ نهم جولای ۲۰۲۰ قراردادی را برای ساخت و راه انداری بزگترین کارخانه ریسندگی جهان و البته مصر به امضا رساند. این طرح که در راستای توسعه و نوسازی صنعت ریسندگی پنبه در مصر در حال انجام است خون تازه ای به صنعت نساجی و تولید پنبه مصر تزریق خواهد کرد که یک محرک توسعه قوی خواهد بود.

طبق اعلام مقامات مصری این کارخانه ریسندگی پنبه در مساحتی بالغ بر ۶۳ هزار متر مربع ساخته خواهد شد. سوله ها و ساختمان های این کارخانه در مدت ۱۴ ماه ساخته خواهد شد و مبلغ سرمایه گذاری آن ۷۸۰ میلیون پوند مصر است که صرف ساخت ساختمانها, سوله ها و زیرساختها خواهد شد. ظرفیت این کارخانه به رقم باور نکردنی تولید ۳۰ تن نخ پنبه در روز خواهد رسید.
اما مراحل نصب و راه اندازی ماشین الات در طرح توسعه این شرکت دو سال و نیم به طول خواهد انجامید و حدود ۱.۳ میلیارد یورو سرمایه گذاری انجام خواهد شد.
دولت مصر هدف از این کار را تخصصی سازی و یکپارچه سازی در صنعت نساجی این کشور و افزایش بهره وری و قدرت صادراتی کالاهای نساجی مصر بیان کرده است. در این طرح با ادغام ۲۳ کارخانه ریسندگی , بافندگی و رنگرزی به ۹ کارخانه یکپارچه سازی انجام میگیرد و ۹ کارخانه ریسندگی نیز در این پروژه عظیم ادغام خواهند شد. این کارخانجات تا سال ۲۰۲۱ به کار عادی خود ادامه میدهند.

  پنبه مصر
مصر ظریف‌ترین الیاف پنبه بلند جهان را تولید می کند که محکم‌تر و نرم‌تر از الیاف پنبه کوتاه‌تر است و در لباس‌های باکیفیت استفاده می شود. سوییس، بنگلادش و هند بزرگ‌ترین واردکنندگان پنبه مصری هستند. پنبه. مصر از دیرباز به دلیل طول بلند الیاف استحکام و ظرافت مشهور بوده است و در کنار پنبه سفید آمریکایی جزو بهترین هاست.
شرکت های زیادی در مصر با تکیه بر کیفیت بالای محصولات پنبه ای مصر توانسته اند صادرات خوبی داشته باشند. پنبه یا همان طلای سفید یکی از کالاهای استراتژیک کشورها به شمار میرود که متاسفانه هر ساله به دلیل کاهش سطح زیر کشت تولید آن روند کاهشی دارد.ازبکستان، چین، ترکیه و امریکا از دیگر تولید کنندگان این محصول استراتژیک هستند. ادامه میدهند.

 

منبع: www.kohanjournal.com

[vc_text_separator title=”سایر اخبار” color=”custom” border_width=”2″ css_animation=”fadeInDown” accent_color=”#c18f59″]
[bdp_post_carousel]